Hammarby vann onsdagens täta kamp mot Vallentuna med 4-2, och hoppet om en Allettan-plats lever vidare.
Det var Hammarby som kändes piggast i den första perioden, och efter knappt sju minuter fick man ett gyllene läge att ta ledningen på straff. Joakim Ramsten lurade ner målvakten i brygga, men fick tyvärr inte upp pucken tillräckligt högt för att den skulle gå i nät.
Efter ett par ganska uddlösa power play för Hammarby såg perioden ut att gå mot mållöst, men med bara 37 sekunder kvar kom det ändå ett rättvist ledningsmål för de grönvita. Benjamin Blomberg jobbade fram pucken till Jesper Skogström, som enkelt kunde sätta den i mål.
I den andra perioden spelade bägge lagen bättre hockey än i första, och inte minst Vallentuna som fick ett tidigt kvitteringsmål. Hammarby tog åter ledningen efter knappt sju minuter, genom Felix Lundqvist som med ett stenhårt skott visade att hans fina målform håller i sig.
Innan perioden var till ända hade också comebackande lagkaptenen Tomas Lindgren skrivit in sig i målprotokollet, och trots att Vallentuna skapade en hel del var det Bajen som vann perioden och gick till pausvila med 3-1-ledning.
Hammarby klarade av ett kortare 3 mot 5-läge i början av tredje, men strax innan den andra gubben fick komma in i spel reducerade Vallentuna. Det blev sedan en nervös väntan för de 113 åskådarna, men efter ett antal minuters ihärdig växelsång på läktaren fick man till slut jubla. Anton Molnar punkterade matchen med 4-2 i tom kasse, och den jämna matchen vanns alltså av Hammarby!
Hammarby gick tack vare segern om Sollentuna och upp på sjätte plats i tabellen, placeringen precis på fel sida om Allettan-strecket. Med två omgångar kvar är det tre poäng upp till Väsby och fyra till Haninge – minst ett av lagen måste passeras om vi ska ta oss över strecket. De återstående matcherna för lagen är:
Hammarby: Hudiksvall (h), Wings (b)
Haninge: Sollentuna (h), Huddinge (b)
Väsby: Tumba (b), Visby/Roma (h)
Söndagens matcher blir oerhört viktiga – för Hammarbys del är det alltså hemmamöte med Hudiksvall som gäller. Nedsläpp 16.00 i SDC-hallen – då hoppas vi på betydligt fler åskådare än under kvällens match!
/Victor Nyström