Vi fick en liten pratstund med #26 Robin Jalkerud
När började du lira hockey? – Jag började vid 3-4 års ålder i hockeyskolan ute i Huddinge. Spelade i Huddinge fram tills jag var 10-11 år. Efter det började jag spela för Hammarby, där jag spelade sista åren i pojklaget. Det blev även för juniorerna och två säsonger i allsvenskan. Sen har det varit lite flackande runt i olika klubbar.
Alldeles innan konkursen, hur gick tankarna då? – Det var såklart riktigt tungt. Trots det moln som låg över klubben, så blev gruppen tajtare. Det var ändå ingen som gnällde, knappt någon spelare som lämnade. Alla körde på och fokuserade på hockeyn. Självklart var det tufft mellan åt och när det stod klart att vi skulle konka, så var det bara svart. Jag har varit Bajare ända sen jag var liten och har ett stort hjärta för Hammarby.
Hur var första kontakten med Hammarby/Bajenfans? – Jag har haft bra kontakt med Hammarby under alla år. Tomas Lindgren och jag har haft kontakt hela tiden, så att säga. Jag hade flackat runt en del i olika klubbar, efter konkursen. Jag var less på allt flackande och ville hitta den tryggheten i att vara i en klubb en längre tid så att säga. Jag fick en förfrågan av Lindgren. Jag kände att det var läge att komma hem. Det var väldigt motiverande att Bajen fans hade startat upp, så jag hoppade på det tåget.
Tidigare i Hammarby/Bajen Fans, så har du varit kapten. Hur ser du på den rollen? – Ja det var verkligen en ära. Jag har alltid varit en ledare i alla lag som jag har lirat i. Gillar verkligen den rollen. Dessutom att få den rollen i Hammarby var extra roligt.
Det har inte blivit så mycket spel för dig, denna säsong? – Nej, jag fick barn i juli precis innan första isträningen. Sen började jag köra lite, men det blev lite halvjobbigt med dålig sömn och osv. Det blev en rejäl belastning där i början som gjorde att jag inte kunde fokusera tillräckligt mycket på hockeyn. Jag tog ett break och var borta i ca två ½ halv månad. I november började jag köra igen. Det började bra, men jag hade tappat kontinuitet i min träning. Av familjeskäl, så har jag inte varit med så mycket.
Är det någon eller några som har varit viktig för dig under resans gång? – Ja måste verkligen säga familjen. Allt från att dem skjutsat och lämnat mig när jag var yngre osv. Nu på äldre dagar blir det barnvakt, en hel del. Dem är fantastiskt tålmodiga både sambon och föräldrarna.
Vad är ditt bästa minne från din tid i Hammarby? – Förra året när vi blev klara för division 1. Det var toppen på min karriär. Efter alla år med strul osv. Från Hammarby när vi gick i konkurs, allt kring flackande som sagt. För mig personligen så gjorde jag nog min bästa säsong förra året och då få toppa det med att ta Hammarby upp till division 1, var helt magiskt. Sen så den söndagen då handbollen och bandyn vann. Det var helt otroligt.
Vad har du för arbete? – Jag jobbar som målare hos min far, som har ett måleri företag. Som för övrigt sponsrar Hammarby hockey.
Hur är din uppfattning om Bajenkvällen? – Den är helt magiskt, stämningen och allt runt omkring. Känslan innan, att sitta i omklädningsrummet, höra all sång och det fullständigt kokar ute på läktaren. Det går inte att beskriva.
Slutligen vad har du att säga till folk som inte, har köpt biljett till Bajenkvällen? – Nu är det division 1 och vi kommer få se en riktigt bra match framför allt. Köp biljetter nu och fyll hovet. Du kommer inte att ångra dig.
Nu fyller vi hovet! Biljett hittar du här!