Det skulle på förhand bli en enmans show i dagens match i Hockeyettan Östra där Hammarby tog emot de klara seriesegrarna från Huddinge. Men motivation slår klass brukar man ju säga och visst hade Bajen motivationen inför denna match.
Vid seger och lite andra resultat med sig så hade man tagit sig upp på en 7:e plats vilket skulle betyda fem poäng med sig till fortsättningsserien.
Även fast det var klassen som förde matchen totalt i början av den första perioden så var det motivationen som gjorde första målet. Benjamin Blomberg styr in en retur bakom en för dagen väldigt bra Daniel Fahlström i Huddingemålet. Efter målet så börjar Bajen mer och mer äta sig in i matchen och har ett par riktigt farliga chanser. Men det är såklart Huddinge som är det bättre laget, dock storspelar Hammarbys målvakt Sebastian Andersson. Efter drygt femton minuter så kvitterar Huddinge genom en styrning precis framför mål, helt otagbart för Sebbe. 1-1 står sig perioden ut.
Den andra perioden präglas mest av utvisningar och rycker sönder matchen lite. Det är nu mest Huddinge som har spelet och får även in 2-1 rättvist genom ett friläge där skytten förvaltar det på bästa sätt. Vi rullar över till den tredje och Bajen steppar upp igen och är med i matchen och blir det även på resultattavlan efter 6 minuter när pucken äntligen smiter in mellan benen på Fahlström. Det är Linus Carlsson som gör sitt sjunde mål för säsongen. Nu är Bajen med på allvar och har även mängder med chanser att ta ledningen igen. Sen kommer ett mål som kommer bli väldigt omdiskuterat. I alla fall om man ska lyssna på hemmaspelarna och publiken i hallen. Huddinge har en spelare som ligger skadad i Sebastian Anderssons målgård och spelet fortgår i nästan en halvminut innan Patrik Kallmert även han gör sitt sjunde mål för säsongen. Ledning för Huddinge med mindre än sju minuter kvar att spela.
Tyvärr så känns det som att luften går ur lite där och Huddinge kan snyggt utöka till 2-4 några minuter senare. Bajen har ett par riktigt bra lägen i slutminuten men kommer inte närmare än så här.
Detta var en väldigt bra genomförd match av Hammarby och de ska ha all heder som stod upp så bra mot seriesegrarna. Huddinge knatar nu vidare till Allettan och Bajen ska ta sig an lagen i fortsättningsserien. Vi kommer att gå in med fyra pluspoäng och då alltså på en tredjeplats. Ett lag går till kval och det är sammanlagt sju lag och tolv matcher. Serien startar den 7/1.
Vi kommer att informera er direkt när vi fått spelschemat för fortsättningsserien.
/ Henric Wauge
Statistik:
Hammarby – Huddinge 2-4 (1-1,0-1,1-2)
Mål H: Benjamin Blomberg, Linus Carlsson
Utv: Ham: 6×2 Hud: 1×2
Skott: 27-47
Publik: 146