Det var återigen ett pånyttfött Bajen som tog sig an Nacka på hemmais i den sjätte omgången i vårserien. Efter förlusten mot Valbo senast så krävdes det förändring. Tränare Rönnelöw kastade om lite i femmorna och det gav resultat – i den andra perioden. Men vi startar från början.
Den första perioden blev som förväntat. Ett tokladdat Nacka spelade riktigt bra och checkade ner oss nästan hela perioden. Det blev inte många chanser alls för Bajen och jag måste faktiskt påstå att Nacka var det bästa och farligaste laget i denna period. Vad än spelarna pratade om i den första periodpausen så gav det i alla fall resultat. I och med Nackas första utvisning så kommer Bajens första mål för kvällen – men inte det sista. Det är Linus Carlsson som stänker in 1-0 och speakern hinner inte ens rapportera om det första målet innan det ringer igen. 2-0 görs endast 15 sekunder senare och det är Johannes Yucel som är sist på pucken. Precis som senaste hemmamatchen mot Tumba så ringer det även en tredje gång på kort tid då 1:14 senare Joakim Ramsten gör 3-0 och matchen känns redan avgjord.
Nacka tar sin timeout och nån minut senare så får de chansen i fem mot fyra i hela fem minuter då Yucel får game-penalty för checking to the head. Nacka har ett riktigt bra PP men det är Bajen som får målet då Jesper Skogström slår in 4-0 på en omställning. Nu sitter man och hoppas på en riktig ”proppen ur” då det verkligen skulle vara bra för fortsättningen med bra målskillnad. Men då smiter sig Nacka upp och gör både 4-1 och 4-2, det sistnämnda till och med i ”Shorthanded”. Men Bajen skulle replikera snabbt genom att sätta 5-2 i samma powerplay, målskytt Anton Molnar som med läskig precision sätter femman med ett dragskott.
I den tredje så blir det ganska avslaget med många efterslängar men domare Nordlander har koll på läget. Ramsten och Molnar putsar till siffrorna till 7-2 och det gav ingen effekt för Nacka som innan matchen hade bytt tränare.
Nu ser vi fram emot nästa lördag då Vallentuna kommer till Hovet för den årliga Bajenkvällen.
/Henric Wauge