Avsiktsförklaringen

Stockholm 2017-04-03
Till samtliga föreningar med lag i Stockholm Hockey Cup
Till samtliga ordförande

Hej på er

Nu märker vi att ordinarie säsong är slut och det är i allra högsta grad dags att arbeta aktivt inom ramen för vår överenskommelse Avsiktsförklaringen! Jag vill därför med detta mejl trycka på några saker lite extra:

·         Vi ser en rad lag och föreningar som annonserar/öppnar upp för provspel på sina hemsidor. Vi har kommit överens om att detta inte är tillåtet. Jag ber er därför att omgående gå igenom lagsidor samt informera era lag om att ingen dylik annonsering eller information får ligga ute.

·         Den förening som får intresseförfrågan från föräldrar/spelare måste initialt vänligt men tydligt avvisa denne, inte på något sätt öppna upp för förhoppningar eller ”ta den andra föreningen i gisslan” samt hänvisa till att dialog ska ske med den egna sportchefen. Kontakta också aktuell förening och flagga upp att förfrågan skett så den föreningen kan agera.

·         För aktiv dialog med era lag, tränare och föräldrar. Vad har fungerat bra/mindre bra under säsongen, planera inför kommande säsong, stäm av och utvärdera verksamheten mot era styrdokument, kommunicera, informera osv.

·         För aktiv dialog med andra föreningar så att ni är uppdaterade kring varandras situationer och förutsättningar.

·         De föreningar som arrangerar camper där spelare från andra föreningar får delta – tänk på att dessa inte får uppfattas som rekryteringsverksamhet. Vi rekommenderar också att ni informerar andra berörda föreningar och är tydlig i er inbjudan så att den inte kan misstolkas. Vi rekommenderar också att spelare från andra klubbar har haft dialog med sin hemmaförening  om sitt deltagande,

Bifogar ”Tillämpning av avsiktsförklaringen” som vi presenterat vid utvärderingsmöte samt Ordförande- och sportchefskonferens. Den kompletterar ju dokumentet Avsiktsförklaringen för att förtydliga själva processerna och just den praktiska tillämpningen.

Det är vårt gemensamma ansvar att leva som vi kommit överens om för att tillsammans arbeta för stabila föreningar med kvalitativ verksamhet  och för att ta hand om våra spelare på bästa sätt.

Med vänlig hälsning
Carina Oddsberg
Kanslichef

Stockholms Ishockeyförbund
072-211 63 36
carina.oddsberg@stockholmhockey.se
Hemsida: www.stockholmhockey.se
Facebook: http://www.facebook.com/stockholmhockey.se

Länk till Avsiktsförklaringen: http://www.stockholmhockey.se/Forening/Avsiktsforklaringen/

Länk till Tillämpning av avsiktsförklaringen: https://www.hammarbyhockey.se/wp-content/uploads/2017/04/Tillampningavsiktsforklaringenutskick-4.pdf

DamJunior

-

Nordic Trophy F18

Hammarby IF - Göta Traneberg IK

fredag 9 maj
12:00 Löfbergs Ice Arena

Livestream

Herr

4 - 3

PLAY OFF 1:3

Värmdö HC - Hammarby IF

lördag 22 februari
16:00 Ekhallen

Livestream

Dam

3 - 0

KVARTSFINAL

Färjestads BK - Hammarby IF

söndag 16 februari
00:00 Löfbergs Arena

Livestream

J20

2 - 3

PLAY OFF 1:3 TILL REGIONALT KVAL

Hammarby IF - Göta Traneberg IK

söndag 2 mars
16:00 

Livestream

J18

Kvalserien till J18 Regional Allettan

Hammarby IF - Eskilstuna Linden Hockey

söndag 13 april
16:00 Kärrtorps IP

Livestream

DamJunior

3 - 6

Damjunior Topp 4 Östra

Hammarby IF - AIK

söndag 16 mars
17:00 Zinkensdamms IP

Livestream