Äntligen har det blivit dags för Hammarby Hockeys första seriematch på hemmaplan sedan 2008! Det blir klassiskt motstånd i form av Nyköping.
Matchstart 19.00, onsdag 18 september i LW-hallen.
Biljetterna kostar 80 kronor för vuxen, 50 kronor för ungdom 12-18 år. Barn under 12 år går in gratis! Inget förköp, utan det är kontant betalning i dörren som gäller. Jämna pengar uppskattas.
Tänk på att hallen endast rymmer 500 personer – var på plats i tid för att säkra en plats och slippa köa. Insläppet öppnar en timme innan matchstart. Det kommer gå att köpa säsongskort i anslutning till entrén, för 800 kronor.
Lotteri
Alla som betalar inträdet (eller går in på sitt säsongskort) får en numrerad biljett. Biljetten fungerar även som en lott. I andra periodpausen presenteras vilka nummer som har vunnit – vi har tre vinster:
1:a pris: Matchtröja från Hammarby Hockey (säsongen 07/08)
2:a pris: Presentkort på 150:- vid Hammarby Hockeys souvenirbord
3:e pris: Pin med Bajen Fans Hockey-loggan
Biljetter till Huddingematchen
Bamsingarna kommer sälja lösbiljetter till hemmamatchen mot Huddinge. Dessa kostar 100 kronor. Du som har säsongskort behöver hämta ut en biljett till den matchen – det kan du göra vid Hammarby Hockeys souvenirbord under kvällen, mot uppvisande av ditt säsongskort.
Handbollsbesök
Hammarby Handboll kommer och hälsar på! De kommer sälja biljetter till sin hemmapremiär på lördag – denna lär bli fullsatt, så passa på att köpa biljett innan det är för sent. I första periodpausen kommer det även bli en kort intervju med spelare från handbollslaget.
Bortasupportrar
Nyköpings supportrar kommer tilldelas en egen del på läktaren, längst bort sett från cafeterian. Vänligen respektera den ytan – bortalagets supportrar ska känna att det är helt ok att åka till LW-hallen och kolla på hockey. Hjälp oss att hålla en härlig och schysst nivå på läktaren och i hallen!